Zahrajte si na historickém počítači Didaktik Gama
Typ: domácí herní počítač na TV
Architektura: 8bitový procesor
Hry: dostupné na audiokazetách
Rozlišení: max. 256 x 192 pixelů
Ovládání: vestavěná klávesnice
Výrobce: 1987 Didaktik Skalica
Československý mikropočítač Didaktik Gama z roku 1989 je úspěšný klon počítače Sinclair ZX Spectrum. Všichni uživatelé Didaktiku Gama tak mohou hrát většinu zábavných her tohoto oblíbeného a velmi úspěšného domácího počítače...
Klady
Zápory
S ohledem na stáří se toto zboží nemusí nacházet v nabídce e-shopů, prozkoumejte aktuální seznam retro herních zařízení, které jsou dostupné na trhu.
Didaktik Gama z výrobního družstva Didaktik Skalica je československý klon osmibitového počítače Sinclair ZX Spectrum 48K, který patřil k vyhledávaným, ale i dostupným domácím počítačům. Tento osobní mikropočítač je k dispozici ve třech variantách Didaktik Gama '87, Didaktik Gama '88 a Didaktik Gama '89, které postupně přinášejí několik důležitých oprav a drobných vylepšení. Ve všech případech můžete používat opravdu velké množství užitkových programů a zábavných her pro ZX Spectrum s téměř 99% kompatibilitou. Domácí počítače z rodiny Didaktik Gama velmi snadno připojíte k obrazovce televizoru a jako záznamové médium se běžně používali klasické magnetické pásky na audiokazetách. V následujících řádcích se budeme věnovat poslednímu modelu Didaktik Gama '89. Podrobnější informace o historickém herním počítači Didaktik Gama zjistíte po přečtení celé recenze...
Obsah článku
Osobní počítač Didaktik Gama je dodáván v krabici společně se samostatným napájecím zdrojem, kabelem k TV, návodem k obsluze a kazetou s úvodním programem. Kompaktní plastové tělo domácího počítače o rozměrech 270 x 165 x 36 mm má hmotnost 319 gramů. Dominantním prvkem celého mikropočítače ve výrazně šedivém provedení je mírně nažloutlá klávesnice s plochými klávesami, kterou doplňuje LED dioda signalizující zapnutí a také malé resetovací tlačítko. Na zadní straně domácího počítače najdete dvojici výstupů pro připojení televizního přijímače nebo monitoru s video výstupem, pětikolíkový konektor DIN k napájení a připojení magnetofonu. Zároveň zde také nepřehlédnete systémovou sběrnici a interface (paralelní port), které slouží k řadě připojení dalších periférií (tiskárna, disketová mechanika, redukce pro joystick a některé další zařízení).
K základnímu ovládání osobního počítače Didaktik Gama se využívá vestavěná klávesnice se 40 samostatnými klávesami s příjemně nízkým chodem. Rozložení klávesnice s anglickými popisky plně odpovídá původnímu počítači ZX Spectru, a to včetně způsobu psaní, kdy se jednotlivé kontextové příkazy v jazyku Basic zadávají speciálními kombinacemi kláves. Při jejich stisknutí navíc dochází ke zvukovému signálu. Při hraní her určených pro ZX Spectrum se poměrně běžně využívá klávesnice, zpravidla se dá počítat s možností přemapování kláves podle potřeb uživatele, což úspěšně nahrazuje nepřítomnost kurzorových šipek. Pro připojení oblíbeného joysticku je potřeba mikropočítač Didaktik Gama nejdříve rozšířit o samostatně dostupnou redukci (připojuje se přímo na paralelní interface).
Cenově dostupný osmibitový československý počítač Didaktik Gama z roku 1989 pohání Procesor Zilog Z80 s taktem 3,5 MHz, který doplňuje rozšířená operační paměť na 80 kB RAM rozdělená na tři bloky (2 přepínatelné paměťové bloky po 32 Kb a grafická paměť o velikosti 16 kB). Paměť ROM má velikost 16 kB a obsahuje programovací jazyk Sinclair BASIC. Generování obrazu má na starost původní obvod Ferranti ULA, kde můžete počítat s hraním her při rozlišení 256 x 192 obrazových bodů s možností zobrazení až 8 barev (s omezením, kdy všechny pixely v bloku 8 x 8 znaků sdílejí stejnou barvu popředí i pozadí). Stejný obvod ULA se navíc stará o zvukový výstup, který pak zprostředkovává integrovaný bzučák (beeper) přímo uvnitř domácího počítače.
Než se rozhodnete pro Didaktik Gama zkontrolujte hodnocení
Hlavní výhody retro počítače
Co vám už nemusí vyhovovat
Všechny užitkové programy nebo oblíbené hry určené původně pro Sinclair ZX Spectrum 48K se do osobního mikropočítače Didaktik Gama běžně nahrávají přímo z audiokazet za pomocí magnetofonu. Využít lze i samostatně dostupnou 5,25" disketovou mechaniku s označením Didaktik 40, která značně usnadňuje a urychluje nahrávání jednotlivých programů a her. Československý osmibitový počítač Didaktik Gama můžete navíc také rozšířit o další užitečné periférie, které mohou podpořit možnosti tohoto domácího zařízení. Mezi poměrně běžně používané periférie se řadí zejména jehličková tiskárna, plotr Alfi ze stavebnice Merkur (souřadnicový zapisovač), světelné pero nebo redukce pro připojení joysticku k pohodlnému hraní většiny ZX her. Nicméně Didaktik Gama už nemá na systémovém konektoru vyvedena všechna napájení jako ZX Spectrum a některé periférie zde nefungují.
Základní schopnosti starého počítače Didaktik Gama můžete vyzkoušet na retro herním handheldu ZX Touch, který přináší bohatou porci nostalgie.
Po zapnutí osobního mikropočítače Didaktik Gama se objeví na obrazovce televizoru nápis 1989 Didaktik Skalica, který představuje příkazový řádek vestavěného BASICu, do kterého se zadávají jednotlivé příkazy. Pro nahrání hry z klasické audiokazety je nutné nejdříve zadat příkaz LOAD "", který potvrdíte Entrem a sami spustíte připojený kazetový magnetofon. Nahrání hry do paměti počítače zpravidla trvá několik jednotek minut. Během této doby se na okraji televizní obrazovky rychle pohybují barevné pruhy, zpravidla se nejprve nahraje úvodní obrázek a následně samotná hra. Pokud nedojde k chybové hlášce R Tape Loading Error, tak se program sám automaticky spustí a vy musíte ručně vypnout / zastavit kazetový přehrávač.
Mezi nejlepší a nejvyhledávanější hry pro ZX Spectrum a zároveň tedy i československý klon Didaktik Gama patří herní tituly jako Dizzy, Saboteur, Barbarian, Sentinel, Starquake, Highway Encounter, Elite, Great Escape, Target Renegade, Indiana Jones, Lords of Midnight, Exolon, Nether Earth, Chronos, Nodes of Yesod, Gun Runner, Shinobi, Emlyn Hughes, Bruce Lee, Commando, Enduro Racer, Jet Story, Robocop, Head Over Heels, R-Type, Manic Miner, Chase HQ, Rex, MYTH, Midnight Resistance, Chuckie Egg, Knight Lore, Bomb Jack, Dan Dare, Ant Attack, International Karate+, Turrican, Ikari Warriors, Driller, Cybernoid, Lode Runner, Fred, Green Beret, Tetris, Jet set Willy, Tomahawk a mnohé další povedené spektrácké hry.
Pro původní ZX Spectrum a mikropočítače z rodiny Didaktik vznikla v tehdejším ČSSR i celá řada populárních herních titulů mnoha rozmanitých žánrů (textovky, logické, RPG, strategie, akční, střílečky...). Mezi české a slovenské hry se řadí Tetris 2, Belegost, Revenge, Chamurabi, Jet-Story, Atomix, Cesta bojovníka, Starfox, Město robotů, Quadrax, Hexagonia, Podraz, Indiana Jones, Double Dash, Crux 92, Jet Man Silly, Towdie, Heroes '92, Star Dragon, F.I.R.E. a desítky dalších zábavných československých ZXS her.
S ohledem na stáří herního počítače musíte při jeho nákupu vždy počítat s jeho omezenou dostupností. S výjimkou specializovaných e-shopů se zaměřením na historické počítače můžete také zkusit prozkoumat i nabídky online bazarů.
Československý mikropočítač Didaktik Gama z roku 1989 je poměrně úspěšný klon 8bitového počítače Sinclair ZX Spectrum 48K vyráběného ve Velké Británii. Díky tomu mohou uživatelé Didaktiku Gama velmi snadno používat naprostou většinu užitkových programů a rozsáhlou knihovnu zábavných her určených pro zahraniční počítač ZX Spectrum. Díky své dostupnosti a možnosti propojení s běžným televizorem a magnetofonem byl tedy Didaktik Gama ideální pro běžné uživatele a významnou měrou také přispěl k rozšíření počítačů mezi širokou laickou veřejnost. Domácí počítač Didaktik Gama mohli uživatelé zároveň využít nejenom k herní zábavě, ale také k výuce programování díky dostupnému jazyku Sinclair BASIC.
Jednoduše srovnejte Didaktik Gama s dalšími oblíbenými historickými počítači na trhu
Zobrazit další staré herní počítače
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte i další zajímavé herní systémy
Prozkoumejte seznamy vybraných herních konzolí podle nejoblíbenějších značek na trhu