Zahrajte si na historickém počítači Commodore 64 (C64)
Typ: domácí herní počítač na TV
Architektura: 8bitový procesor
Hry: kazety, diskety, cartridge
Rozlišení: max. 320 x 200 pixelů
Ovládání: vestavěná klávesnice
Výrobce: 1982 Commodore Int.
V případě 8bitových počítačů budete opravdu těžko hledat populárnější domácí počítač k herní zábavě, než je oblíbený Commodore 64, pro který po řadu let vznikala řada velmi povedených herních titulů včetně dalších programů...
Klady
Zápory
S ohledem na stáří se toto zboží nemusí nacházet v nabídce e-shopů, prozkoumejte aktuální seznam retro herních zařízení, které jsou dostupné na trhu.
Osobní počítač Commodore 64 (zkráceně pouze C64) vydaný v roce 1982 patří celosvětově mezi nejprodávanější domácí počítače všech dob, který se za dobu svého působení stal živou legendou. Jedná se o nástupce dříve vydaného modelu VIC-20, oproti kterému přináší celou řadu zajímavých vylepšení včetně větší operační paměti s mnohem lepším ozvučením včetně grafiky o vyšším rozlišení. Pro osobní počítač Commodore 64 je k dispozici nejen velké množství užitečných programů včetně kancelářských aplikací, ale především rozsáhlá knihovna kvalitních herních titulů, které si oblíbily miliony hráčů po celém světě. Další informace o historickém herním počítači Commodore 64 zjistíte po přečtení celé recenze...
Obsah článku
Populární 8bitový počítač Commodore 64 je ukrytý přímo uvnitř klávesnice s poměrně robustním tělem o rozměru 400 x 220 x 75 mm s hmotností 1,8 kilogramu, který snadno umístíte před obrazovku běžné televize. Dominantním prvkem počítače C64 je již zmíněná klávesnice s klasickým rozložením, kterou na vrchní straně doplňuje logo výrobce a výrazná dioda napájení. Na pravém boku najdete hned dvojici portů určených pro joysticky, zapínací tlačítko a napájecí konektor pro AC adaptér. Ze zadní strany domácího počítače máte celou řadu užitečných vstupů i výstupu, mezi které patří rozšiřující paměťový slot, anténní RF a AV výstup na TV, sériový port vhodný pro disketovou jednotku, vstup pro kazetový magnetofon a speciální uživatelský slot pro další příslušenství.
Mezi základní ovládací prvky osobního počítače Commodore 64 z dílny americké společnosti Commodore International patří zabudovaná QWERTY klávesnice s alfanumerickými znaky doplněná o samostatný blok čtyř funkčních kláves, která se vyznačuje poměrně vysokým zdvihem. Poměrně povedenou klávesnici s běžným rozložením základních kláves využijete k programování jazyku BASIC, zadávání základních příkazů nebo k samotnému ovládání mnoha dostupných her. Většina herních titulů pro C64 samozřejmě zároveň podporuje také klasické joysticky, které jednoduše zapojíte přímo do vestavěných portů na boku domácího počítače.
Úspěch osobního počítače Commodore 64 pramení především z povedené architektury, která v době vzniku výrazně předběhla svojí dobu. To nejdůležitější se tedy ukrývá uvnitř počítače, kde pracuje osvědčený 8bitový mikroprocesor MOS Technology 6510 o taktu 0,985 MHz, který využívá povedený grafický čip VIC-II zajišťující použití až 16 speciálních barev s pastelovým nádechem, které dodávají hrám pro C64 specifický vzhled. Po zvukové stránce domácí počítač disponuje špičkovým zvukovým syntezátorem SID 6581 s opravdu příjemným zvukovým podáním podporující tři zvukové kanály, na který pak nedají někteří uživatelé stále dopustit. Základní hardwarovou výbavu uzavírá 64 KB pracovní paměti RAM a 20 KB paměti ROM. Osobní počítač Commodore 64 si spolehlivě poradí s rozlišením 320 x 200 obrazových bodů, které si užijete po připojení ke klasickému TV přes anténní RF výstup nebo modernější AV rozhraní s mnohem vyšší obrazovou kvalitou.
Než se rozhodnete pro Commodore 64 zkontrolujte hodnocení
Hlavní výhody retro počítače
Co vám už nemusí vyhovovat
K domácímu počítači Commodore 64 můžete připojit i celou řadu rozmanitých periférií, které dále rozšiřují možnosti tohoto povedeného zařízení. Mezi nejzajímavější příslušenství pro C64 patří kazetový magnetofon, 5,25" disketová mechanika, pevný disk, tiskárny, skenery, herní cartridge, modemy, MIDI zařízení, myš, joystick a mnohé další užitečné periférie určené pro běžnou práci nebo zábavu. Pokud se rozhodnete pracovat s počítačem Commodore 64 na profesionální úrovni, potom jistě oceníte kvalitní barevný monitor, a to včetně vestavěných reproduktorů, který se připojuje přes S-Video rozhraní, kde je oddělen jasový a barevný kanál pro dosažení lepší obrazové kvality, než v případě kompozitního videa.
Základní schopnosti starého počítače Commodore 64 můžete vyzkoušet na retro herním počítači Commodore 64 Mini, který přináší bohatou porci nostalgie.
S ohledem na cenu periférií většina běžných uživatelů využívá dostupné programy a hry na klasických audiokazetách, kde se data nahrávají přes cenově dostupný kazetový magnetofon (Commodore Dataset 1530) s proprietárním konektorem. Domácí počítač Commodore 64 okamžitě po zapnutí nabootuje do interpretu programovacího jazyka Commodore BASIC v2 nahraného v paměti ROM, kde následně čeká na zadání příkazu. Pro nahrání programu z audiokazety stačí na C64 zadat příkaz LOAD, spustit přehrávání připojeného kazeťáku a následně příkaz potvrdit klávesou RETURN. Po načtení programu (cca 5 minut) se kazeťák sám zastaví a je nutné zadat a potvrdit příkaz RUN. S odstupem doby bohužel klesá i kvalita kazetového záznamu a při nahrávání na starém herním počítači se tak nezřídka můžete setkat s nepříjemnou chybovou hláškou Load Error..., která brání spuštění programu.
Mezi nejlepší a nejvyhledávanější herní tituly pro domácí počítač C64 patří The Great Giana Sisters, Kikstart, The Sentinel, Impossible Mission, Paradroid, IK+, Turrican, The Last Ninja, Wizball, Double Dragon, Boulder Dash, Project Firestart, Target Renegade, Draconus, Bruce Lee, Prince of Persia, Shadow Of The Beast, Ghosts'n Goblins, Subterranea, Mayhem In Monster Land, Sword of Fargoal, Elite, Maniac Mansion, Operation Wolf, Wasteland, Buggy Boy, Armalyte, Stunt Car Racer, Enforcer: Fullmetal Megablaster, Dropzone, Laser Squad, Zak McKracken, Midnight Resistance, Lode Runner, Krakout, Bubble Bobble, Defender Of The Crown, Tetris ale i mnohé další velmi povedené hry pro Commodore 64.
S ohledem na stáří herního počítače musíte při jeho nákupu vždy počítat s jeho omezenou dostupností. S výjimkou specializovaných e-shopů se zaměřením na historické počítače můžete také zkusit prozkoumat i nabídky online bazarů.
V rámci 8bitových počítačů budete velmi těžko hledat populárnější domácí počítač k herní zábavě, než je oblíbený Commodore 64, pro který v průběhu let vzniklo obrovské množství povedených herních titulů včetně dalších programů. Na svou dobu se jedná o pokročilý domácí počítač s univerzálním využitím za dostupnou cenu, který se spolehlivě zapsal do herní historie. Poměrně široká komunita nadšenců dokonce i dnes tvoří nové programy nebo hry pro Commodore 64. Základní možnosti osobního počítače můžete navíc výrazně rozšířit i použitím volitelně dostupného operačního systému GEOS (Graphic Environment Operating System) s uživatelsky přívětivým prostředím, pro který je mimo jiné k dispozici i řada profesionálních grafických nebo zvukových programů, a to včetně textových editoru vhodných pro pokročilou práci s dokumenty.
Jednoduše srovnejte Commodore 64 s dalšími historickými osobními počítači na trhu
Zobrazit další staré herní počítače
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte i další zajímavé herní systémy
Prozkoumejte seznamy vybraných herních konzolí podle nejoblíbenějších značek na trhu